Statystyka
Statystyka, że często używa się słowa, pochodzi od łacińskiego słowa” Status „, które oznacza grupę cyfr lub cyfr; te stanowią pewne informacje o naszym ludzkim interesie.
Statystyki znajdują się w życiu codziennym, np. W książkach lub innych gazetach informacyjnych lub w telewizji lub gazetach.
Chociaż na początku był używany przez Króla tylko do zbierania informacji o stanach i innych informacji, które były potrzebne na temat ich ludzi, ich liczby, dochodów państwa itp.
Było to znane jako nauka o państwie, ponieważ było używane tylko przez królów. Tak więc ma on swój rozwój jako „Kings” lub „Science of Kings” lub możemy go nazwać „Polityczną arytmetyką”. Po raz pierwszy, być może w Egipcie, przeprowadzono spis ludności w 3050 roku pne. ponieważ król potrzebował pieniędzy na wzniesienie piramid. Ale w Indiach uważa się, że zaczęło się ono od królestwa Chandra Gupta Maurya pod Chankyą, aby zebrać dane o urodzeniach i śmierci. TM zostało również powiedziane w Arthshastrze Chankyi.
Ale teraz ze względu na swoją przenikającą naturę, jego zasięg zwiększył się i rozszerzył. Jest on obecnie wykorzystywany niemal we wszystkich dziedzinach ludzkiej wiedzy i umiejętności, takich jak biznes, handel, ekonomia, nauki społeczne, polityka, planowanie, medycyna i inne nauki, fizyczne i fizyczne.
Definicja słowa statystyka:
Termin „Statystyka” został zdefiniowany w dwóch znaczeniach, tj. W liczbie pojedynczej iw znaczeniu mnogim.
„Statystyka ma dwa znaczenia, jak w sensie liczby mnogiej iw sensie pojedynczym”.
-Słownik oxford
W sensie liczby mnogiej oznacza to systematyczne gromadzenie faktów liczbowych iw sensie pojedynczym; to nauka zbierania, klasyfikowania i wykorzystywania statystyk.
Statystyka sensie liczby mnogiej:
„Statystyka to numeryczne zestawienie faktów w każdym wydziale zapytań umieszczonych w stosunku do siebie nawzajem.” -A.L. Bowley
„Sklasyfikowane fakty odnoszące się do stanu ludzi w stanie – szczególnie te fakty, które można podać w liczbach lub w tabelach liczb lub w dowolnym układzie tabelarycznym lub klasyfikowanym.” -Webster
Powyższe definicje dają wąski sens statystyce, ponieważ nie wskazują na jej różne aspekty, o czym świadczy się w jej praktycznych zastosowaniach. Z tego punktu widzenia definicja przedstawiona przez prof. Horacego Sacrista wydaje się być najbardziej wyczerpująca i znacząca:
„Przez statystykę rozumiemy agregaty faktów, które w znacznym stopniu zostały dotknięte przez wielość przyczyn, wyrażonych liczbowo, wyliczonych lub oszacowanych zgodnie z rozsądnym standardem dokładności, zebranych w sposób systematyczny dla ustalonego celu i umieszczonych względem siebie.” -Horace Sacrist
Statystyka w znaczeniu pojedynczym:
„Statystyka odnosi się do zbioru technik lub metodologii, które opracowano w celu gromadzenia, prezentacji i analizy danych ilościowych oraz wykorzystywania takich danych w procesie decyzyjnym.” -Ncttor and Washerman
„Statystyki można słusznie nazwać nauką średnich.” -Bowleg
„Statystyki mogą być zdefiniowane jako gromadzenie, prezentacja, analiza i interpretacja danych liczbowych.” -Croxton and Cowden
Etapy badań i zmienność statystyki:
Gromadzenie danych:
Jest to pierwszy etap badań i dotyczy gromadzenia danych. Określa się, która metoda zbierania jest potrzebna w tym problemie, a następnie gromadzone są dane.
Organizacja danych:
To jest drugi etap. Dane są uproszczone, porównane i są sklasyfikowane według czasu i miejsca.
Prezentacja danych:
Na tym trzecim etapie uporządkowane dane są proste i atrakcyjne. Są one przedstawione w formie wykresów i wykresów.
Analiza danych satystycznych:
Dalszy etap dochodzenia to analiza. Aby uzyskać poprawne wyniki, konieczna jest analiza. Często podejmowane są za pomocą miar centralnych tendencji, miar dyspersji, korelacji, regresji i interpolacji itp.
Interpretacja danych statystycznych:
Na tym ostatnim etapie przyjmowane są wnioski. Wykorzystuje się porównania. Na tej podstawie dokonywane jest prognozowanie.
Rozróżnienie między dwoma rodzajami definicji
Niektóre nowoczesne definicje:
Z powyższych dwóch zmysłów statystyk wyłaniają się definicje modemów podane poniżej:
„Statystyki to zbiór metod podejmowania mądrych decyzji w obliczu niepewności.” -Wallis i Roberts
„Statystyka to zbiór metod uzyskiwania i analizowania danych liczbowych w celu podejmowania lepszych decyzji w niepewnym świecie.” – Edwards N. Dubois
Z powyższych definicji wynika, że nauka o statystykach obejmuje również metody gromadzenia, organizowania, prezentowania, analizowania i interpretowania faktów liczbowych, a decyzje podejmowane są na ich podstawie.
Najbardziej odpowiednią definicję statystyk można podać w następujący sposób po przeanalizowaniu różnych definicji statystyk.
„Statystyka w sensie liczby mnogiej to liczbowe stwierdzenia faktów zdolne do jakiejś sensownej analizy i interpretacji, aw pojedynczym sensie odnosi się do gromadzenia, klasyfikacji, prezentacji i