Wybór serwera dla dużej firmy

W momencie wybierania serwera dla dużej firmy należy postępować całkiem inaczej, niż w momencie, gdy wybieramy serwer dla małej i średniej firmy. W zastosowaniach korporacyjnych wykorzystuje się przede wszystkim serwery dedykowane, czyli serwery fizyczne, które instalowane są w szafach rack w serwerowniach. Każda większa firma, która bazuje na infrastrukturze IT, posiada serwerownie lub hosting cloud.

Szafy w serwerowni

W serwerowni tej zgromadzone są tak zwane szafy rack, czyli specjalne szafy, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza i tym samym gwarantują poprawne działanie serwerów dedykowanych. Kiedy mówimy o naprawdę dużej infrastrukturze serwerowej, należy położyć nacisk zarówno na ogólną ilość terabajtów, jakimi dysponuje serwerownia, ale też na ilość terabajtów, jaką dysponuje pojedynczy serwer m.in. macierze dyskowe i serwery cechują się znacznie wyższą pojemnością, niż miało to miejsce jeszcze jakiś czas temu.

Nowe procesy w serwerach

14 nanometrowy proces technologiczny pozwolił na modyfikacje płyt głównych oraz innych elementów składowych serwerów. Oznacza to, że mniejsze urządzenie może teraz magazynować znacznie więcej danych, niż większe urządzenia, które nie były produkowane w 14 nanometrowym procesie technologicznym. Hosting Cloud w tym przypadku nie będzie miał zbyt dużego zastosowania, dlatego że może być oczywiście wspomaganiem dla serwerowni, która jest już przeciążona, lecz blokowanie plików i danych w chmurze w przypadku dużej ilości tych plików nie będzie po prostu wydajne i jednocześnie nie zagwarantuje pełnej kontroli nad danymi.